Nagrodzone produkty          Supermama 2015
Centrum Medyczne MEDINTEL

Każde dziecko kocha wodę

Lekarz medycyny Grzegorz Wasążnik
pediatra
DYREKTOR MEDYCZNY
Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL
Każde dziecko kocha wodę, ale czy każda skóra? Moda na wczesną nauką pływania, a problem ze skórą po kontakcie z chlorem.

Kąpiele to stały element higieny i dbania o zdrowie dziecka. I chociaż mogłoby się wydawać, że kontakt z wodą nawilża skórę, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Nawet 10-minutowa kąpiel powoduje zmniejszenie zawartości wody w skórze. Utrata wody jest większa u dzieci, których skóra jest cienka i niedojrzała, gdy kąpiel jest długa, woda gorąca, twarda lub chlorowana, gdy do kąpieli stosujemy dodatki aromatyczne lub zbyt silnie działające kosmetyki. Jednak każda skóra reaguje inaczej, każda wymaga odpowiedniego, indywidualnego traktowania. Dlatego jeżeli skóra dziecka jest aksamitna, gładka i zdrowa, pozostańmy przy dotychczasowych metodach, jeżeli natomiast jest tzw. skórą z problemami, to czas porozmawiać o emolientach.

Co to takiego?
Alternatywą dla “zwykłych” kosmetyków są preparaty emolientowe. Są to środki stworzone na bazie olejów mineralnych i roślinnych, natłuszczające, nawilżające i uelastyczniające skórę. Dzięki swoim właściwościom przywracają skórze naturalną barierę ochronną, zwiększają w niej zawartość wody, łagodzą odczyny zapalne i redukują świąd.

Dla kogo?
Są dedykowane szczególnie dla skóry atopowej (alergicznej), ale przynoszą również świetne efekty w pielęgnacji skóry suchej, szorstkiej, łuszczącej się, swędzącej oraz skłonnej do podrażnień.
Dedykowane do codziennej pielęgnacji, po basenie, czy profilaktycznie (szybko wchłaniające się balsamy i kremy) przed pływaniem.

Czym się kierować przy wyborze?
Wybierając preparat emolientowe należ pamiętać, że ich zadaniem nie jest ładnie wyglądać, pienić się i pachnieć – to oferują “zwykłe” kosmetyki. To powinien być świadomy wybór produktu wolnego od czynników drażniących i uczulających, substancji koloryzujących, zapachowych i parabenów, zawierającego natomiast korzystnie działające substancje nawilżające, takie jak: gliceryna, parafina, mocznik, mleczany czy sorbitol, oraz tworzące warstwę ochronną: cholesterol, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe, czy olejki roślinne. Powinien mieć naturalne dla skóry pH (czyli 5,5), posiadać atesty zapewniające bezpieczeństwo stosowania u dzieci, a jeżeli szukamy preparatu dla alergika, to sięgajmy po kosmetyk hypoalergiczny. Warto też brać pod uwagę cenę, pamiętając, że nie zawsze tańsze znaczy gorsze.


Lekarz medycyny Grzegorz Wasążnik
pediatra
DYREKTOR MEDYCZNY
Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL