Apteki Gemini          Apteki Gemini          Nagrodzone produkty          Supermama 2015

Przesiadka na nocnik i co dalej?Instagram Babycap

Przesiadka na nocnik i co dalej?

 

Moment rozpoczęcia korzystania z nocnika lub sedesu jest kluczowy dla higieny intymnej dzieci. Jest to nowa pielęgnacja dziecka. Odstawienie pieluch powoduje, że okolice intymne nie są już pielęgnowane przez rodzica np. co 2-3 godziny za pomocą chusteczki, ale myte 1-2 razy dziennie z użyciem wody. To dla higieny korzystna zmiana!

Niskie stężenie hormonów płciowych u dzieci powoduje, że skóra ich okolic intymnych ma odczyn zasadowy lub obojętny, u osób dorosłych ma odczyn kwaśny, więc dzieci powinny posiadać własne płyny do higieny intymnej dla dzieci o innym pH. Jednak podobnie jak u dorosłych, higiena małej dziewczynki i małego chłopca powinna się różnić.

Odpowiednie nawyki higieniczne, wdrażane od dzieciństwa są tak samo ważne u obu płci. Narządy płciowe chłopców i dziewczynek różnią się w oczywisty sposób, ich kształt, pokrywająca je skóra i błona śluzowa są zupełnie inne. Dlatego kosmetyki powinny być odpowiednio dopasowane. Z tego powodu pojawiły się w aptekach preparaty dedykowane specjalnie dziewczynkom i osobno – chłopcom. Płyn do higieny intymnej dla dziewczynek i płyn do higieny intymnej dla chłopców.

Użyty płyn do higieny intymnej dla dzieci nie podrażnia jak stosowanie zwykłych mydeł które mogą  działać drażniąco i wysuszająco. Brak, nadmiar lub nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne to najczęstsza przyczyna schorzeń miejsc intymnych u dzieci. Mogą one doprowadzać do różnych chorób – np. zakażenia układu moczowego, objawiającego się częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz, dolegliwościami podczas oddawania moczu, bólem w podbrzuszu, okolicy lędźwiowej i w okolicach narządów płciowych, wydzieliną z cewki moczowej lub towarzyszącą temu gorączką. Problemami w okolicach intymnych u dzieci zajmują się pediatrzy, czasami korzystając z pomocy urologów, nefrologów i ginekologów dziecięcych.

“Stosowanie niewłaściwych preparatów, których kontakt ze skórą i śluzówką krocza jest drażniący, może wzmagać w dziecku niechęć do mycia i potęgować
problem.”

Dlatego właściwa higiena od pierwszych lat życia może zaoszczędzić nam problemów teraz i w przyszłości, a zastosowanie odpowiednich preparatów może przywrócić prawidłowy stan skóry i śluzówki.

Ważna jest również: odpowiednio dobrana bielizna, mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety, właściwa technika wycierania pupy i stosowanie
oddzielnego ręcznika do okolic intymnych. Tego wszystkiego należy maluchy uczyć zaraz po „przesiadce” na nocnik.