Nagrodzone produkty          Supermama 2015
Centrum Medyczne MEDINTEL

Zrzucamy pieluchy

Grzegorz Wasążnik
pediatra

DYREKTOR MEDYCZNY
Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL
Kampania „Zrzucamy pieluchy” to czas na naukę właściwej higieny intymnej u dziecka.

Na polskim rynku w aptekach pojawiły się dedykowane płyny do higieny intymnej osobno dla dziewczynki i chłopca. Czy rzeczywiście warto stosować je u naszych dzieci, a jeśli tak, to kiedy jest najlepszy moment aby rozpocząć zabawę w nauką prawidłowej higieny intymnej?

Na te pytania odpowiada
Lekarz medycyny Grzegorz Wasążnik, pediatra
DYREKTOR MEDYCZNY Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL


Czy ukończenie przez dziecko 2 lat powoduje zmianę higieny intymnej u dziecka?

Często tak, ale granicą nie jest wiek, ale moment rozpoczęcia korzystania z nocnika lub sedesu. Odstawienie pieluch powoduje, że okolice intymne nie są już przecierane chusteczkami co 2-3 godziny, ale myte zazwyczaj 1-2 x dziennie z użyciem wody, i jest to korzystna zmiana.

Czy powinniśmy używać do higieny intymnej u dzieci płynów do higieny intymnej dla dorosłych?

Zdecydowanie nie. Niskie stężenie hormonów płciowych u dzieci powoduje, że skóra ich okolic intymnych ma odczyn zasadowy lub obojętny. Po okresie dojrzewania zmienia się on na kwaśny, i do takiej skóry przeznaczone są preparaty dla dorosłych. Stosowanie ich u dzieci mija się z celem i raczej szkodzi niż pomaga.

Czy dziewczynka i chłopiec wymagają innej higieny intymnej?

Temat higieny intymnej u chłopców i mężczyzn jest zazwyczaj pomijany, traktowany marginalnie w stosunku do pielęgnacji dziewcząt i kobiet. To źle, odpowiednie nawyki higieniczne, wdrażane od dzieciństwa, są tak samo ważne u obu płci. Narządy płciowe chłopców i dziewczynek różnią się w oczywisty sposób, ich kształt, pokrywająca je skóra i błona śluzowa są zupełnie inne. Dlatego, tak jak technika mycia, tak i używane kosmetyki powinny być odpowiednio dopasowane. Jeżeli istnieją preparaty dedykowane specjalnie dziewczynkom i chłopcom, to dlaczego z nich nie skorzystać?

Jakie preparaty stosować u dzieci po ukończeniu 2 lat : zwykłe mydło, sama woda, odpowiednie płyny do higieny intymnej?

To oczywiste, że najlepsze do tego celu będą preparaty skomponowane specjalnie do pielęgnacji miejsc intymnych. Przecież nawet sprzątając dom, czy samochód stosujemy kilka różnych środków, każdy o specjalnym przeznaczeniu. Tak samo powinno być z myciem ciała: odpowiedni preparat do właściwego obszaru skóry. Sama woda to zdecydowanie za mało, a stosowanie zwykłych mydeł może działać drażniąco i wysuszająco.

Jakie infekcje u dzieci w tym wieku są najczęstsze? Jak im zaradzić? I co robić, by ich uniknąć?

Najczęściej dochodzi do podrażnienie okolic krocza, tzw. odparzenia. Na jego podłożu może rozwinąć się zapalenie sromu, przedsionka pochwy i zapalenia cewki moczowej u dziewczynek, oraz zapalenie żołędzi prącia i napletka u chłopców. Mogą one mieć charakter bakteryjny, grzybiczy lub mieszany. Niekorzystny przebieg choroby może doprowadzić do zakażenia układu moczowego. We wczesnym etapie, zastosowanie odpowiedniej higieny może przywrócić prawidłowy stan skóry i śluzówki, ale czasami niezbędna jest pomoc lekarska i zastosowanie leczenia farmakologicznego. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, warto na co dzień stosować odpowiednia pielęgnację. Ważna jest również odpowiednio dobrana bielizna, mycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety, właściwa technika wycierania pupy i stosowanie oddzielnego ręcznika do „wrażliwych” okolic.

Czym grozi niewłaściwa higiena intymna u dzieci?

Brak, nadmiar lub nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne to najczęstsza przyczyna schorzeń miejsc intymnych u dzieci. Mogą one doprowadzać do chorób wymienionych wcześniej, ale stosowanie niewłaściwych preparatów, których kontakt ze skórą i śluzówką krocza jest nieprzyjemny, drażniący, może wzmagać w dziecku niechęć do mycia i potęgować problem. Dlatego właściwa higiena od pierwszych lat życia, może zaoszczędzić nam problemów teraz i w przyszłości.

Do jakiego lekarza się udać w przypadku problemów z dolnymi drogami moczowymi u dziecka?

Objawy sugerujące zakażenie układu moczowego, takie jak częstomocz, uczucie parcia na pęcherz, dolegliwości podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, okolicy lędźwiowej i w okolicach narządów płciowych, wydzielina z cewki moczowej lub towarzysząca temu gorączka, to powody do pilnej kontroli lekarskiej. Zazwyczaj problemem zajmujemy się my – pediatrzy, ale czasami korzystamy z pomocy innych specjalistów: urologów, nefrologów i ginekologów dziecięcych.