Apteki Gemini          Apteki Gemini          Nagrodzone produkty          Supermama 2015

Czy dziecko nie słyszy, czy nie chce słuchać?Instagram Babycap

Czy dziecko nie słyszy, czy nie chce słuchać?

 

Te trudne pytania nurtują rodziców od lat. Czy moje Dziecko ma problemy ze słuchem? A może to problem wychowawczy, bo moje Dziecko “wyłączając się” nie chce słuchać?

Aż 15–20% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym ma różnego rodzaju problemy związane ze słuchem. Prawie 60% rodziców dzieci, u których wykryto zaburzenia słuchu, nie miało świadomości istnienia tego problemu.

Zacznijmy od uszy noworodka które są szczegółowo kontrolowane w ciągu dwóch pierwszych dni po narodzinach przez audiologa. Po tzw. testach przesiewowych wiemy, że w Polsce poważne zaburzenia słuchu występują tylko u 2-4 na 1000 noworodków. Duża grupa dzieci ma jednak problemy ze słuchem które pojawiają się w okresie wczesnego dzieciństwa. Czynnikami negatywnie wpływającymi na stan słuchu mogą być: hałas w otoczeniu, nieprawidłowa pielęgnacja uszu lub jej brak, zażywanie niektórych leków, kontakt z substancjami toksycznymi, przebyte schorzenia ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego, choroby zapalne, wirusowe, bakteryjne, nowotwory lub podłoże genetyczne. Aby słuch malca był w dobrej formie należy niwelować wyżej wymienione czynniki ale przede wszystkim zastosować profilaktykę dbania o uszy. Na temat oczyszczania uszu narosło wiele mitów, a warto wiedzieć jak prawidłowo o nie dbać aby im nie zaszkodzić.

  1. Uszka wystarczy czyścić dwa razy w tygodniu

PRAWDA: woskowina w przewodach kanału słuchowego chroni nasze uszy przed infekcjami. Dlatego nie wolno usuwać jej zbyt często, gdyż pozbawiamy nasze uszy naturalnej ochrony. Przy nadprodukcji woskowiny jak również przy wąskim kanale słuchowym takie oczyszczanie z woskowiny jest niezbędne aby nie dopuścić do powstawania korków woskowinowych jak również infekcji.

  1. Nadmiar woskowiny można usuwać patyczkami do uszu

MIT: nie zaleca się stosowania patyczków do uszu nawet tych dla niemowląt, grubszych u nasady. Dlaczego? Możemy w ten sposób nie tylko uszkodzić błonę bębenkową, lecz także wepchnąć woskowinę w głąb kanału ucha, doprowadzając do jego zatkania. Wnętrze małżowiny usznej najlepiej oczyścić myjką do uszka nawilżoną sprayem baby cap higiena uszka maluszka to jest odpowiedni spray do usuwania woskowiny dla dzieci . Myjką nasączoną ciepłą wodą możesz umyć płatki uszne jak również miejsca za uszami. Na koniec dokładnie osusz umyte miejsca.

  1. Chronić uszy przed kontaktem z wodą

MIT: przez 9 miesięcy życia płodowego do uszu maluszka dostawał się płyn owodniowy dlatego ucho przyzwyczajone jest do wody. Jeśli jednak stwierdzono stan zapalny ucha lub perforację błony bębenkowej, lekarz na pewno zaleci ochronę ucha przed wodą aż do pełnego wyleczenia. W pozostałych przypadkach należy zadbać o zabezpieczenie uszu przed zaleganiem w nich wody. Zaleganie takie i uczucie zatkanego ucha to tak zwane

ucho pływaka .Aby zabezpieczyć uszy przed taką sytuacją warto przed wejściem na basen zaaplikować preparat babycap higiena uszka maluszka który natłuści kanał słuchowy i ułatwi natychmiastowe wydostawanie się wody z kanału słuchowego bezpośrednio po kąpieli. Taka ochrona jest wskazana również jako ochrona przed bakteriami i infekcjami właśnie na basenie czy w innym akwenie wodnym.

  1. Odpowiednia pielęgnacja chroni słuch

PRAWDA: w tym celu warto 1-2 razy w tygodniu zaaplikować do każdego uszka preparat usuwający nadmiar woskowiny. Na rynku mamy wiele produktów do usuwania woskowiny. Stosujmy tylko ten spray do usuwania woskowiny dla dzieci który nie zawiera wody i w naturalny sposób pomaga nadmiarowi woskowiny wydostać się z przewodu słuchowego. Poza tym musi być odpowiedni do wieku naszego dziecka.